Search

“AKP’yle uzlaştık” Diyen CHP Yönetimine Soruyoruz!

Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki AKP ve CHP heyetleri bugün “yeni anayasa” için bir araya geldiler ve sonrasında bir açıklama yaparak görüşmenin olumlu geçtiğini, “darbe anayasasından kurtulmak” için uzlaştıklarını, görüşmelere devam edeceklerini bildirdiler.


Soruyoruz!

Daha dün Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grubunda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargıya talimat verdiğini kanıtlayan bir belgeyi kamuoyu ile paylaşmadı mı? Kuvvetler ayrılığını fiilen ortadan kaldırıp bütün yetkileri kendinde toplayan bir despotun gölgesi altında demokratik bir anayasa tartışması yapmak mümkün müdür? Bu görüşmelere gece gündüz başkanlık diye sayıklayan despot damgasını vurmayacak mıdır?


Soruyoruz!

Kemal Kılıçdaroğlu dün yaptığı konuşmada “ODTÜ’ye tankla topla değil, ancak sınavla girebilirsiniz” demedi mi? Peki ODTÜ’ye tankla topla girmeyi hedefleyen ve 12 Eylül’ün en sembolik kurumlarından biri olan YÖK’e ODTÜ için “bu işi halledin” talimatını veren bir fahri 12 Eylül paşasının idaresi altındaki AKP ile herhangi bir anayasa müzakeresi yapılabilir mi?  Bizzat kendisi darbenin ürünü olanlar, varlıklarını darbeye borçlu bulunanlar, darbenin mantığını devam ettirenler, darbe hukukuyla, darbe anayasasıyla hesaplaşabilir mi? Cizre’de, Sur’da ve pek çok yerde kentleri kuşatan, halkın üzerine bomba yağdıranların demokrasi ve özgürlükle bir ilgisi olabilir mi?


Soruyoruz!

7 Haziran sonrası “istikşafi görüşmeler” adı altında haftalarca sürdürülen koalisyon oyalamacasından hiç mi ders çıkarmadınız? Tüm bu görüşmelerin neticesinde AKP kendi anayasasını hazırlayıp kamuoyuna sunduğunda, “uzlaşmacı siyaset” diye savunduğunuz siyaset, tıpkı koalisyon görüşmelerinde olduğu gibi çökmüş olmayacak mı? “Uzlaşmacı siyaset” diyerek Erdoğan’ın başkanlık hayallerine hizmet ettiğinizin, AKP rejimine koltuk değnekliği yaptığınızın farkında değil misiniz?

Tekrar uyarıyor ve çağrı yapıyoruz!

AKP demokratik bir anayasa yapamaz, AKP’nin anayasa yapma meşruluğu olmadığı gibi, demokratik bir anayasa yapma niyeti de yoktur. Başkanlık rejimine ve anayasal diktatörlüğe geçiş için tertiplenen oyunda size biçilen figüran rolünü reddedin, AKP’nin ve Erdoğan’ın değirmenine su taşımaktan vazgeçin, muhalefet partisi olmanın hakkını verin! Başkanlık, Anayasa müzakeresini reddeden, AKP’ye HAYIR diyenleri bu oyunu bozmak için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Omuz Ver diktatörün değil halkın yönettiği bir ülke kuralım.
Bir Cevap Yazın