Search

Bodrum’da RES’e Karşı Direniş 10 Maddede HAZİRANLAŞMA

Bodrum Yalıkavak Geriş’e RES kurulmak isteniyor. Buna karşı HAZİRAN hareketi ve Bodrum ve Geriş halkı adım adım mücadeleyi geliştiriyor. Halkın birleşik mücadelesinin geliştirilmesine yönelik bir deneyime dönüşmüş mücadeleyi 10 maddede HAZİRANLAŞMA olarak anlatmaya çalışacağız.

1- RES yapma kararı alınmasının ardından meselenin hukuki boyutlarına yönelik araştırmalar yapılarak bilgi toplandı. Haziran Meclisi, ‘RES’e Değil Yerine Karşıyız’ diyerek ortak mücadele çağrısı yaptı.

2- RES’e karşı ilk etkinlik Bodrum ve Geriş halkının, tüm toplumsal muhalefetin katılımıyla bir FORUM gerçekleştirildi. FORUM’da mücadeleye ilişkin bir yol haritası belirlenerek yürüyüş başladı.

3-RES mücadelesinin bir yönü, hukuksal süreçlerin takipi ve şirketin hamlelerine her düzlemde yanıt verecek bir kolektif çalışmanın gerçekleştirilmesi oldu. RES’in gerçek amacına ilişkin bilgi oluşturma ve paylaşma bunun önemli aşamalarından birisi oldu.

4-RES’in yapılacağı Geriş halkının direncinin, hem Bodrum’dan desteklenmesi ama daha önemlisi onların kendi inisiyatif ve örgütlülüğün geliştirilmesi noktasında adımlar atıldı. RES’e HAYIR diyen Geriş halkı Meclis kurarak, birleşik ve kolektif bir mücadelenin parçası oldu.

5- RES’e ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi, halk desteğinin arttırılması için eylemler ve çalışmalar gerçekleştirildi. Bodrum’da, Yalıkavak’ta halkı bilgilendirmek için kahve toplantıları vb etkinlikleri gerçekleştirildi.

6- Hukuksal mücadele etkin bir biçimde sürdürüldü. RES’in iptali için davalar açıldı. Davalar halkın katılımı ile gerçekleştirildi.

7-RES’e karşı mücadelenin ve ilginin kaybolmaması, halkın birlikteliğinin güçlendirilmesi için RES’in kurulacağı alanda piknik, ağaç dikme vb buluşmalar yapıldı.

8-Şirketin hukuksuz müdahalelerine karşı hızlı hareket edildi. Dozer sokulması üzerine, kurulan direniş ağı sayesinde hızla müdahale edilebildi.

9- Dozerlerle müdahaleye karşı hukuksuz işlem için suç duyurusunda bulunuldu, daha da önemlisi direnenler dozerin önüne geçerek hareketsiz bıraktı. Şirketin yeni müdahaleleri karşısında direniş çadırı kuruldu.

10- RES mücadelesi halkın birleşik mücadelesini geliştirerek, daha fazla Haziranlaşarak sürüyor.
Bir Cevap Yazın