Search

Edirne HAZİRAN : İğneada’da Nükleer Kurdurtmayacağız #OmuzVer

Birleşik Haziran Hareketi Edirne Meclisi ‘’Omuz Ver’’ diyerek nükleer santrale karşı mücadele takvimini birlikte oluşturmaya çağırıyor.

Sermayenin istekleri doğrultusunda hareket eden AKP, Trakya’da da doğayı katletmeye hazırlanıyor. AKP, Mersin ve Sinop’un ardından 3.nükleer santralin İğneada ’ya kurulacağını ilan etti. Termik ve nükleer santral planlarıyla, çimento limanıyla, taş ocaklarıyla Trakya bölgesi yoğun bir saldırı altına alınıyor. Doğanın, halkın yararı ve geleceği ranta kurban ediliyor.

Karadeniz’in tek doğal limanı olan İğneada, 6 adet göl ve birçok akarsuyu ile doğal yaşamın önemli merkezlerinden ve iİki tarafı SİT alanı olan Longoz Ormanları Amazon ve Kongo’dan sonra dünyadaki üçüncü büyük Longoz Ormanlarını oluşturuyor. Türkiye kuş varlığını oluşturan 454 kuş türünden yarıya yakını ise yıl içerisinde İğneada’da görülebiliyor.

Kurulması planlanan nükleer santralde böylesi bir doğa harikasının üstüne karabasan gibi çökmeye hazırlanıyor. Nükleer santralde olası bir kaza durumunda ise Kırklareli ve Trakya başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nin doğrudan etkileneceği biliniyor. Nükleer, insan sağlığını, tarım alanlarını, doğayı, ekosistemi, geleceğimizi doğrudan tehdit ediyor.

Birleşik Haziran Hareketi Edirne ise nükleer santral ve tüm çevre saldırılarına karşı birlikte olmaya, omuz vermeye, Haziran Meclislerinde direnmeye çağırıyor.

Haziran Edirne’nin Meclis toplantı çağrısı ise şu şekilde:

‘’ Sıkı bir hazırlanma sürecini geride bıraktık. Şimdi yola koyulma zamanı…Dört koldan harıl harıl çalışıyoruz. Bültenimiz, stickerlarımız, afişlerimiz hazır. Nükleersiz İğneada adlı İnternet sitemizin hazırlıkları bitiyor.

Hep birlikte yola koyulmadan önce bir araya geliyoruz. Edirne sokaklarında, pazarlarında, kampüslerinde, kahvelerinde, köylerinde yapacağımız faaliyetlerimizin takvimini birlikte belirlemek üzere mecliste buluşuyoruz.

Tek başına değil, nükleere karşı yanyana olacaklarımızı kolumuza takarak mecliste biraraya geliyoruz.

HAZİRAN nükleer yaptırmaz ! ‘’

Toplantı Tarihi ve Yeri:

9 Aralık Çarşamba 19.00

DİSK Toplantı Salonu
Bir Cevap Yazın