Search

Eğitim Bülten I Laikliği Kazanacağız

Bulten1

Bulten2

AKP iktidarı, rejimi değiştirme çabasını son hızla sürdürüyor. Eğitime yönelik dinsel kuşatma, AKP’nin bir din devleti kurma hedefinin en önemli ayağı olarak öne çıkıyor.

4+4+4 eğitim modeliyle hız kazanan gerici program, cihat eğitiminin müfredata eklenmesi, evrim teorisinin çıkarılması, şeri hukukla ilgili ünitelerin derslere eklenmesi gibi kapsamlı düzenlemelerle birlikte başka bir aşamaya taşınıyor.

Müfredat ‘Daha çok din, daha az bilim’ anlayışıyla yeniden yeniden düzenleniyor.

Siyasal islamcı anlayış; kindar ve dindar, kula kulluk eden nesiller yetiştirilmesi hedefi doğrultusunda her gün yeni bir mesafe katediyor.

İktidara imam hatip okullarının çoğaltılması yetmiyor, bütün okulları imam hatipleştirmek istiyor.

Kurum Açma Kapama ve Ad Verme Yönetmeliği ile küçük yerleşim yerlerinde imam hatip okulu dışında okul açmak artık mümkün olmayacak, üstelik var olan okullar da kapatılabilecek. Bu gibi düzenlemelerle çocuklarımız taşımalı eğitim sistemine ve cemaat-tarikat yurtlarında kalmaya mahkum ediliyor, yeni Ensar skandallarına, Aladağ yangınlarına davetiye çıkartılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ensar Vakfı gibi dinci tarikat-cemaat ve vakıflarla Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokollerle birlikte artık yeni bir döneme geçilmiştir. Bu yeni dönemin karakteristik özelliği, ‘paralel örgütlenme’ kurarak ‘eğitimin ensarlaştırılması’dır.

Özgür düşünmeyi merkeze koyan bilimsel ve evrensel bir eğitim sistemini bütünüyle çökertmeye yeminli bir kötülük örgütlenmesiyle karşı karşıyayız.

Çocukların tarikatlara teslim edilmesinin ana okul yaşına kadar indiği, İslamcı yurtlarında öğrencilerin geleceklerinin heba edildiği, karma eğitimin kaldırılmasının önerildiği karanlık bir ortamda laik ve bilimsel eğitimi savunmak ve yeniden inşa etmek, yalnızca eğitimcilerin değil toplumun tüm ilerici güçlerinin sorumluluğudur.

HAZİRAN, çocuklarımızın karanlık tarikatların eline teslim edilmek istendiği bu eğitim düzenine karşı laik ve bilimsel eğitim mücadelesini yükseltmeye kararlıdır.

Eğitimin “Ensar”laştırılmasına HAYIR ! Yaşasın laikliği kazanma mücadelemiz!
Bir Cevap Yazın