Search

Masa Dağıldı Başkanlık Anayasası Müsameresi Bitti… Mücadeleye Devam…

HAZİRAN olarak, haftalar önce Meclis muhalefetine seslenmiş ve “o masaya oturmayın” demiştik, masaya oturulduğunu gördüğümüzde ise “o masadan derhal kalkın” diye seslenmiştik. Çünkü bildiğimiz bir şey vardı, AKP’nin derdinin darbe anayasasıyla hesaplaşmak, Türkiye’yi demokratikleştirmek, eşitlikçi ve özgürlükçü bir anayasa yazmak olmadığını biliyorduk.

AKP’nin derdi Erdoğan diktatörlüğüne anayasal bir kılıf giydirmek, AKP rejimini anayasal bir statüye kavuşturmaktı. “Anayasa müzakereleri” adı altında sergilenecek müsamere AKP rejiminin elini güçlendirecek, AKP’nin “demokratik anayasa” adı altında gündemi belirlemesini sağlayacak ve amaçlarına ulaşmasını kolaylaştıracaktı. Muhalefetin masada kaldığı her gün ise, boşa kürek çekmek ve AKP’nin anayasa oyununda figüran olmak anlamına gelecekti.

Cumhuriyet Halk Partisi, masanın başkanlık dayatmasıyla kurulmasına erkenden karşı çıkıp komisyondan çekilerek yanlışından dönmüş oldu, oyun erkenden bozuldu, AKP’nin ve Erdoğan’ın bütün planları alt üst oldu. Elbette ki Erdoğan başkanlık hayallerinden kolay kolay vazgeçmeyecek, siyasi hırsları uğruna ülkeyi ateşe atmaya, toplumsal barışı tehdit etmeye, sınır ötesi maceralar peşinde koşmaya devam edecek.

Tam da bu nedenle, başkanlık anayasası için kurulan komisyonunun dağılması yeterli değildir, AKP rejimine ve başkanlık anayasasına karşı mücadeleye her alanda devam etmek gerekmektedir. HAZİRAN olarak, biz üzerimize düşeni yapacağımızı ve Erdoğan diktatörlüğüne anayasal bir kılıf giydirilmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha bildiriyoruz. Aynı şekilde, toplumsal muhalefetin bütün bileşenlerini de dikta anayasasına karşı ortak mücadeleye davet ediyoruz.
Bir Cevap Yazın