Search

Saray’ın Diktatörlük Planına HAYIR Deyin

AKP iktidarının dokunulmazlıkları kaldırma hamlesi sadece belli partiler veya kişiler ile sınırlı olmayan siyasi operasyonun bir uğrağıdır.

Erdoğan, Meclisi devre dışı bırakarak oluşacak yönetim krizini Başkanlık Sistemi’ne geçişin manivelası haline getirmeye çalışacaktır. Yargının tümüyle iktidarın denetiminde olduğu bir dönemde atılan bu adımın başarıya ulaşması Meclis’in de tümüyle Saray vesayeti altına alınması anlamına gelecek, Saray’ı güçlendirecek ve yeni entrikalara yol açacaktır.

Bu yasaya evet diyerek, Başkanlık Sistemi’ne hayır demek mümkün değildir. Parlamenter sistemi savunduğunu ifade eden CHP Yönetiminin bu öneriye evet diyeceğini açıklamasını anlamak mümkün değildir.

Bu adımla CHP ve HDP’nin de siyaset alanlarını daralacak, yaşanan etnik temelli karşıtlığı ve kopuşu da güçlendirecek bir zemin yaratılacaktır.

Meclisteki tüm milletvekillerini halkımızın çıkarlarına aykırı olan bu teklife hayır demeye, memleket için sorumluluk almaya, Meclis’i feshedecek ve Başkanlık Sistemi’ne geçiş için atılan bu adımı reddetmeye çağırıyoruz.
Bir Cevap Yazın